Sprzedaż drewna kominkowego w Szczecinie

Wysokogatunkowe drewno opałowe suche i podsuszane. W ofercie drewno buka, dębu, jesionu, grabu, akacji i brzozy.

  • Start
  • Warto wiedzieć
  • Miary drewna opałowego

Miary drewna opałowego

Stosowane jednostki miar drewna opałowego do kominka

Poniżej przedstawiamy znaczenie jednostek  używanych do pomiaru surowca drzewnego.

  • jednostki objętości
  • jednostki masy
  • jednostki powierzchni

Jednostki objętości:

1. metr sześcienny (m3) = kubik (metr kubiczny drewna)
2. metr przestrzenny (mp)

  • metr przestrzenny układany (mpu
  • metr przestrzenny nasypowy (mpn)

Metr sześcienny (m3) = kubik (metr kubiczny drewna) - to objętość którą zajmuje sześcian o krawędzi długości jednego metra: 1 m = 1 m * 1 m * 1 m. W przypadku pomiaru drewna kominkowego czy stosowego - miara ta określa sumę objętości poszczególnych kawałków drewna. Metr sześcienny wskazuje objętość drewna tj. wartość netto - bez wolnych przestrzeni pomiędzy luźnymi kawałkami.

Niewykonalne jest ułożenia drewna (zwłaszcza kominkowego czy stosowego) w taki sposób, aby między nimi nie pojawiały się wolne przestrzenie. Dlatego też przy pomiarach objętości drewna kominkowego - metr sześcienny, to metr przeliczeniowy tzn. obliczany na podstawie przeliczników przypisanych poszczególnym gatunkom drewna.

Metr przestrzenny (mp) jest to miara objętości określająca daną przestrzeń (np. skrzynia o wymiarach: 1 m * 1 m * 1 m) jaką wypełnia dany towar. W przypadku drewna kominkowego czy stosowego to zarazem objętość samego (litego) drewna, jak również pustych przestrzeni występujących pomiędzy poszczególnymi polanami.  Jest to więc miara uwzględniająca nierówne kształty pakowanych elementów.

W terminologii sprzedawców drewna występują dwa pojęcia (rodzaje) metrów przestrzennych: metr przestrzenny nasypowy (mps) i metr przestrzenny układany (mpu).

Metr przestrzenny układany (mpu) to najbardziej wiarygodny  i użyteczny wskaźnik pomiaru objętości drewna. Jest to ilość drewna kominkowego równomiernie pociętego, połupanego i ułożonego w "kostkę", np. w skrzyni o wymiarach 1 m x 1 m x 1 m.

Jeden metr przestrzenny układany równy jest około 0,7 metra sześciennego (1 mpu = 0.7 m3).

Metr przestrzenny nasypowy (mpn) to najmniej miarodajny wskaźnik pomiaru ilości drewna, spowodowany różnorodnością wolnych przestrzeni znajdujących się pomiędzy polanami, uzależnionych od sposobu ich przypadkowego, nasypowego ułożenia się. Innymi słowy drewno kominkowe sprzedawane luzem czyli właśnie w metrach przestrzennych nasypowych, to  bardzo niedokładny sposób pomiaru.

Jednostki masy

To bardzo rzadka metoda pomiaru. W celu weryfikacji ceny, konieczna jest wiedza na temat gatunku oferowanego drewna kominkowego,  jego masy referencyjnej (masy 1m3) i wilgotności.

Jednostki powierzchni

Jako przykład mogą posłużyć działki zrębowe, z których zbierane są najcenniejsze fragmenty drzew (drewno tartaczne), a pozostałe części, czyli wierzchołki drzew, pnie itd. przeznaczone są na opał.

Ilość pozostawionego drewna opałowego na jednostce powierzchni oceniana jest orientacyjnie, często zaś rozliczenia odbywają się na podstawie powierzchni lasu, działki zrębowej, z której kupujący pozyska pozostałe tam drewno we własnym zakresie.

Jesteśmy uczciwymi dostawcami, Klienci płacą za ilość drewna jaka jest faktycznie zamówiona. Jeżeli po przywiezieniu drewna będzie go mniej niż zostało zamówione - dowieziemy różnicę!

Sprzedażą drewna kominkowego zajmujemy się od lat, cały czas poszerzając naszą wiedzę i dbając o rozwój firmy. W chwili obecnej oferujemy Państwu cieszące się popytem gatunki drewna, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami opałowymi. Zakupić można u nas takie drewno jak buk, jesion, dąb, brzoza, robinia akacjowa oraz grab. Każdy gatunek wyróżnia się indywidualnymi cechami, o których można przeczytać na naszej stronie i wybrać drewno kominkowe, według własnych potrzeb. Oferujemy drewno do kominka suche i przesuszone - jego sprzedaż prowadzimy w Szczecinie i okolicach. Posiadamy 8 samochodów, o zróżnicowanej ładowności. Transport od 2 mp na terenie województwa zachodniopomorskiego wliczony w cenę drewna. Zapraszamy do kontaktu!